Haber

BM’den Taliban’a kınama: Kadınlara yönelik kısıtlamaları geri çekin

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Afganistan’da kız çocuklarının altıncı sınıftan itibaren okula gitmesini engelleyen Taliban yönetimini kınadı. BMGK’nin ortak bildirisinde Taliban, Taliban’a kız ve kadınların eğitime tam ve eşit katılımını sağlamaya ve kısıtlamaları kaldırmaya çağırdı. Açıklamada, ülkedeki insan haklarının ciddi şekilde baltalanmasından duyulan derin endişe dile getirildi.

BMGK açıklamasında, Taliban’ın kadınların sivil toplum kuruluşlarında (STK) çalışmasını yasaklamasına da dikkat çekilerek, bu durumun ülkede acilen ihtiyaç duyulan insani yardım projeleri için hayati sonuçlar doğuracağı uyarısında bulunuldu.

‘ÜLKE DAYANAMAZ’

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, kadınların STK’larda çalıştırılmasına yönelik yasağın kadınların Afganistan’daki çalışmaları ve tüm Afgan toplumu üzerinde “korkunç etkileri” olacağı konusunda uyardı. “Nüfusunun yarısını dışlayarak hiçbir ülke sosyal ve ekonomik olarak kalkınamaz, gerçek anlamda ayakta kalamaz” diyen Türk, kararın Afganistan’daki sorunları artırmasının yanı sıra Afganistan sınırlarının ötesine de riskler getirmesi endişesini dile getirdi. .

Ne oldu?

Afganistan’ın Taliban yönetimindeki Ekonomi Bakanlığı Cumartesi günü ülkedeki tüm yerli ve yabancı STK’lara bir sonraki duyuruya kadar işlerine gitmeme talimatı verdi. Taliban bu talimatı “bazı kadınların İslami kıyafet kurallarına uymamasına” bağladı. Kadınlara yönelik çalışma yasağının ardından çeşitli yardım kuruluşları Afganistan’daki faaliyetlerine ara verdiklerini açıkladı. Geçen hafta, Taliban kadınların üniversiteye gitmesini yasakladı. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu